SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Bägare 8663173
nr 866 3173
Bägare
silver, invändigt förgylld, 1700-talet första hälft, höjd: 8, 5
Utrop:
1.000 kr
Såld:
1.100 kr
måndag 16 december 2013
kl 20:05:06
14/12 20:41:06
15/12 23:07:19
1.000 kr
16 dec
silver
Läs mer om silver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Silver